O maminom šijacom stroji. A o láske.

Autor: Eva Maheľová | 7.10.2012 o 11:57 | Karma článku: 12,73 | Prečítané:  524x

Keď sme sa ešte ako deti hrávali na skrývačku, bola to jednoduchá hra. Dokonca i medzi stenami paneláku. Miest v maličkom byte, kam sa dokáže schovať detské telíčko, bolo nemálo, a príležitosti utekať sa skryť ešte o čosi viac. Zvyčajne sa počítalo do sto, čo bolo v detstve príliš vysoké číslo na to, aby ho niekto naozaj napočítal, a potom sa už len hľadalo, opatrne, po špičkách. Roje motýľov v detských bruškách by boli zafarbili celé mesto, ak by neboli neviditeľné...

Keď sme sa ešte ako deti hrávali na skrývačku, bola to jednoduchá hra. Vliezli sme do každej skrinky, zmestili sa do každého otvoru. Mojou obľúbenou skrýšou bol mamin šijací stroj. Vlastne, keď si tak na to teraz spomínam, mamin šijací stroj bol našim obľúbeným miestom, či už šlo o skrývačku alebo iné zbojstvá.

Sú totiž miesta, ktoré sú zázračné. Dokonca i medzi stenami paneláku. Deti to nikdy dospelým neprezradia, dospelí sa zriedkakedy vypytujú sami, ale tie miesta naozaj existujú a dejú sa v nich skutočné zázraky.

Neviem ani len odhadnúť, aký starý môže byť mamin šijací stroj. Hádam však, že dnes je to už skutočná starožitnosť. Mechanický vynález doby, ktorú poznám len zo starých fotografií, šľapací šijací strojisko, ozajstný kus nábytku. A v jeho útrobách ukryté všetko, čo môže detská dušička považovať za poklad hodný obdivu, manžetové gombíky, trblietavé ozdôbky, pestrofarebné nite a ihly v lesklých zelených obaloch, zoradené podľa veľkosti, či potreby. Vôňa dreva a textilu. A ešte čohosi, čo je síce neviditeľné, ale ak by nebolo, istotne by to naplnilo celé mesto a v ten deň by bol každý človek zamilovaný. Tuším je to teda láska, čo v tom maminom stroji okrem dreva a textilu vždy tak pekne voňalo...

A bolo veľa takých miest, najrôznejšie skrýše pred svetom. Bordová taburetka plná ponožiek, z ktorých temer žiadna nemala svoj pár a všetky boli deravé.  Kuchynská lavica plná viečok na kompóty a starých novín, perináky, v ktorých sa nedalo dýchať. A bolo veľa zázračných zásuviek plných pokladov. V jednej sa skrývali rodinné albumy a diapozitívy fotografií, v ďalšej sviatočné stolovanie a príbor, ktorý sa už dvadsaťpäť rokov leskne tou istou novotou, lebo ho používame len raz za rok. Nočné stolíky našich rodičov a v nich ich zamilované listy. Mamina biela toaleta s veľkým sklápacím zrkadlom plná líčidiel, voňavých krémov, hrebeňov a sponiek. Skriňa na chodbe a v nej dámske topánky na opätkoch, do ktorých sme spolu s malými nôžkami vkladali aj veľké sny...

Moji rodičia počas mnohých rokov v našom byte zrekonštruovali temer všetko, čo sa v ňom nachádza. Vymenili steny, podlahy, bytové jadro i kuchynskú linku. Nakúpili nový nábytok a modernejšie záclony a vôbec, byt sa na prvý pohľad ani trochu nepodobá na miesto, kam sme sa pred rokmi sťahovali. Ak sa však spýtate na mamin šijací stroj, stojí stále na svojom mieste a vonia rovnako. V bordovej taburetke naďalej prebývajú ponožky, čo nemajú pár a sú poväčšine deravé. Dvadsaťpäťročný príbor sa leskne novotou a ošúchané fotografie dodnes nezmenili zásuvku. Všetky rodinné poklady sa zachovali počas desaťročí, a to je nakoniec presne to, čo ich robí rodinnými pokladmi.

A ja, ďaleko od nášho trojizbového bytu, nemám veľa miest, kam by som sa mohla skryť. Vyrástla som totiž z malého dievčatka do veľkosti, ktorá sa len ťažko nastrká do najbližšej zásuvky. Avšak to, že sa v dospelosti skrýše hľadajú ťažšie, neznamená, že nie sú. Aj dnes, keď hľadám bezpečie a istotu,  mám sa kam uchýliť. Vleziem Khalilovi pod tričko tak, že sme v ňom oblečení obaja, a potom sa  na tom smejeme ako malé deti. Nie je nám ľúto roztiahnutého oblečenia, lebo rozumieme skrýšam a zázrakom. Okrem našich parfumov a aviváže v tom tričku vonia ešte čosi. Je to síce neviditeľné, ale ak by nebolo, istotne by to naplnilo celé mesto a v ten deň by bol každý človek zamilovaný. Tuším je to teda láska, čo v tom Khalilovom tričku okrem našich parfumov a aviváže tak pekne vonia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?